İlk Gün: Kuzey Avrupa’dan 500 milyon dolar ve 39 ülkenin Fosil Yakıt Bildirimi

İlge Kıvılcım, İktisadi Kalkınma Vakfı

COP 21’in açılışında liderlerin ulusal mesajlarının ardından asıl COP 21 şimdi başladı. Kuzey Avrupa’dan gelişmekte olan ülkelere 500 milyon dolar ayrıldığı  açıklanırken; 39 ülke ile OECD, IEA, İsveç Çevre Enstitüsü ve Dünya Bankası gibi kurumların ve özel sektörün yer aldığı fosil yakıt bildirimi takip edilmeye değer.

İlk günün izlenimlerinde satır aralarında kalmaması gereken konuların başında daha şeffaf ve güven yaratan bir anlaşma ihtiyacı gelirken, mali yardımlar ve yeni girişimler de gündemde. “Karbon fiyatlandırmasına” ve “fosil yakıta” yönelik ilk gün yeni küresel girişimler açıklandı. Özellikle fosil yakıt girişimi oldukça ilginç. Nitekim Kuzey Avrupa ve Güney Amerika’nın bir arada olduğu, küresel kuruluşların yer aldığı bir bildiri. Uygulanması oldukça olumlu sonuçlar doğurabilir.

30 Kasım’da ilk olarak Norveç ve üç AB üyesinin açıkladığı mali yardım girişiminde Dünya Bankası Grubu’nun katkısı büyük. Dünya Bankası Grubu Başkanı Jim Yong Kim yardımların, söz konusu ülkelerde enerji verimliliği, ulaştırma, atık, düşük-karbonlu şehir yönetimi ve yenilenebilir enerji kaynaklarının artırılması çalışmaları için kullanılacağını açıkladı. Dünya Bankası’nın genel mesajlarında ise özellikle şu konu hakim: Daha şeffaf kurallar çerçevesinde bu tür yardımlar geleceğin karbon pazarları programlarını şekillendirecek.

Yine 30 Kasım’da, özel bir basın toplantısında açıklanan; 39 ülke ile OECD, Uluslararası Enerji Ajansı, İsveç Çevre Enstitüsü ve Dünya Bankası gibi organizasyonların ve özel sektörün destek verdiği Fosil Yakıt Yardım Reformu Bildirisi (Fosil Fuel Subsidy Reform Communiqué) gündeme düştü. Bildiri için ise 4 sebep öngörülüyor: Ekonomik ve çevresel nedenler dışında düşük-karbona geçiş ve enerji güvenliği. Bildiri ile küresel ısınmanın 2 derecede tutulması adına, şeffaf politikalar ve daha iddialı reformların uygulanmasıyla fosil yakıt desteklerinin azaltılması.

Bildiri’de Türkiye yer almıyor. Bildiri, Yeni Zelanda Babakanı John Key tarafından resmi olarak BM İklim Değişikliği Sözleşmesi Genel Sekreteri Christiana Figueres’e sunulmuş durumda. Bildiri için:  http://fffsr.org/communique/

Site Footer

Sliding Sidebar