Kentler ve İklim Değişikliği

Paris’te müzakereler devam ederken, arka tarafta birçok yan etkinlik yapılıyor. İklim değişikliğine sebep olan ve sonuçlarından en yüksek derecede etkilenen ve etkilenmeye devam edecek olan kentlerin ve yerel yönetim aktörlerinin iklim politikası hakkında yaptıkları da söz konusu yan etkinliklerin dikkat çekici bir kısmını oluşturuyor. Müzakere metnine yerel yönetimlerin girip girmeyeceği ve metinde onlara iklim değişikliğine uyum ve adaptasyon konusunda rol verilip verilmeyeceği tartışıladursun, yerel yönetimler aslında çoktan aksiyona geçmiş durumda gibi görünüyor. Bu yazıda, kentlerle ve yerel yöneticilerle ilgili dört yan etkinlikten bahsedeceğim.

Müzakere metnine yerel yönetimlerin girip girmeyeceği ve metinde onlara iklim değişikliğine uyum ve adaptasyon konusunda rol verilip verilmeyeceği tartışıladursun, yerel yönetimler aslında çoktan aksiyona geçmiş durumda gibi görünüyor.

7 Aralık’ta sabahtan akşam saatlerine kadar, sırasıyla C40’ın düzenlediği “Kentler ve İklim Değişikliği”, ICLEI’nin düzenlediği “Compact of Mayors”, ve “Global Covenant of Mayors” yan etkinlikleri gerçekleştirildi. Kentler ve İklim Değişikliği yan etkinliğinde söz alan Güney Afrika JohannesburgBelediye Başkanı MphoParksTau; Compact of Mayors’ın ölçülebilir sonuçlar üzerine odaklandığını ve yerel yönetimler düzeyindeki girişimleri desteklediğini belirtti. Etkinlikte ayrıca kent düzeyindeki aktörler olmadan iklim değişikliğine uyum ve adaptasyonun eksik kalacağı ve bunun için de kentleri koordine etmenin ve birlikte görüşmeler yapılabilecek bir platform oluşturmanın önemine de değinildi.

C40 Cities’in yan etkinliğinin hemen ardından ICLEI;Compact of Mayors ile ilgili bir yan etkinlik düzenledi. Dünyanın farklı yerlerinden belediye başkanlarının davet edildiği etkinlikte, Compact of Mayors’ın hangi amaçlar için kurulduğuna kısaca değinildikten sonra, davet edilen belediye başkanlarına söz verildi. Başkanların ortak mesajı ise  “Zaman devletlerin değil kentlerin zamanıdır.” idi.

Compact of Mayors’dan sonra sıra Covenant of Mayors’ta idi.Etkinlikte, iklim politikası yalnızca iklim için değil kentler için de faydalı olacaktır ve  kentlerin daha yaşanılabilir hale gelmesine katkıda bulunacaktır denildi. Etkinlikte ek olarak, her bir yerel yönetimin biriminin belli hukuki düzenlemelere tabi olduğunu ve söz konusu düzenlemelerin yerel yönetimleri kısıtlaması nedeniyle, merkezi yönetimlerin bu konuda hukuki düzenlemelerine ihtiyaç duyulduğu da belirtildi.

 

Kentlerin iklim değişikliğine adaptasyonda ve uyumda büyük önemi olduğuna değinen Raponda; gerçek anlamda bir yerinden yönetim sistemlerinin olmadığını ve yerinden yönetimin iklim politikaları için benimsenmesi gerektiğini söyledi.

Kentler Günü olarak ilan edilen 8 Aralık Salı gününde ise Lima-Paris Action Agenda, günün dikkat çekici bir yan etkinliğini düzenledi. Kentlerin iklim için 5 yıllık vizyonunun konuşulduğu yan etkinlikte, birçok belediye başkanı, bakan ve organizasyonIMG-20151209-WA0005dan katılımcıların yanında Arnold Schwarzenegger’ın da yer alması, etkinliğe ilginin artmasına neden oldu.Yan etkinlikte bir konuşma yapan Paris Belediye Başkan Yardımcısı; kentler arasında geliştirilecek olan işbirliğinin önemine değindi ve Paris’te çıkacak olan anlaşmanın bu konuyu desteklemesinin önemine değindi. Gabon’nun başkenti Libreville’ın belediye başkanı Rapondaise, kentler ve yerel yönetim aktörleri olarak, iklim değişikliğine yerel düzeyde çözüm üretmeye ve adaptasyon konusunda adımlar atmaya ihtiyaç olduğuna değindi. Kentlerin iklim değişikliğine adaptasyonda ve uyumda büyük önemi olduğuna değinen Raponda; gerçek anlamda bir yerinden yönetim sistemlerinin olmadığını ve yerinden yönetimin iklim politikaları için benimsenmesi gerektiğini söyledi. İzleyiciler tarafından merakla beklenen Schwarzenegger ise iklim değişikliği için 30 yıl sonrası için atılacak adımların hemen şimdi yapılması gerektiğini, binlerce insanın bu yüzden hayatını kaybettiğine değindi. Schwarzenegger, iklim politikalarına ulus-altı yönetimlerin eklemlenmesinin önemli olduğunu, iklim değişikliği ile mücadelede ulus-altı yönetimlerin ana aktörler olduğunu da belirtti.

Beyza SARIKOÇ

Marmara Üniversitesi – Yerel Yönetimler Araştırma Görevlisi

Site Footer

Sliding Sidebar