İklim Postası’ndan tekrar merhaba

Geçen sene tam da bu zamanlarda, bir grup endişeli iklim aktivisti olarak, COP21’in düzenleneceği Paris’te neleri nasıl yapmamız gerektiğini konuştuğumuz toplantılar yapıyorduk. Bu toplantılar sonunda, geçmişteki örneklerinden de ilham alarak Paris İklim Postası isminde bir bülten yayınlamaya karar verdik. Amacımız her zaman yoğun olan Türkiye gündemi içerisinde iklim krizinin hak ettiği yeri bulmasıydı. Biraz “kimse bizim haberimizi yapmıyorsa kendi haberimizi kendimiz veririz” şeklinde başladığımız bir macera belki.

En son bıraktığımızda, COP21 “Paris Anlaşması”nın kabul edilmesi ile sona ermişti. O zamandan bu zamana daha 11 ay bile geçmemişken anlaşma 4 Kasım’da yürürlüğe girdi bile. Bu kadar kısa bir sürede onaylanıp yürürlüğe giren ilk uluslararası anlaşma oldu böylece. Gerçi anlaşmanın içeriği ile ilgili çok sayıda sorunun olduğu daha en başından beri dile getiriliyor. Hedef ortalama sıcaklık artışını 2 derecenin altında, mümkünse 1.5 derecede tutmak şeklinde açıklandı belki ama, COP22’deki bu ilk sayımızda da görebileceğiniz gibi, halihazırdaki taahhütler ile bu pek mümkün görünmüyor. Anlaşmayı kabul etmek tek başına yeterli değil, onu daha ileri götürmek lazım. İşte bu minvalde COP22’nin resmi mottosu da “hareke geçme zamanı”. Marakeş sokaklarında taksilerden atlı faytonlara kadar birçok yerde yazıyor bu. Meali şu: Hedef belli, şimdi bu hedefe ulaşmak için şartları yaratalım.

Paris Anlaşması’nı aralarında Çin, ABD, Avrupa Birliği, ve hatta Suudi Arabistan’ın olduğu yüzden fazla ülke onaylamış durumda. Fakat COP22’nin başladığı bu günlerde Türkiye’nin gündemini meşgul eden çok sayıda başka konu arasında Paris Anlaşması’nın meclis gündemine gelmesi ve onaylanması çok zor görünüyor. Buna rağmen, yine bu sayıda göreceğiniz üzere, İklim Ağı bileşenleri hükümete “Paris’i Onayla” çağrısında bulundular. Yani bir grup endişeli iklim aktivisti olarak henüz vazgeçmiş değiliz. Geçtiğimiz sene takip ediyorduk, bu sene de takip edeceğiz.

Siz de bizi takip edin, Marakeş’ten habersiz kalmayın.

Bu sayının tamamını şuraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

header

Site Footer

Sliding Sidebar