İklim Postası: Kaldığımız yerden devam

İki sene önce, tam da bu zamanlarda, bir yanda İklim Forumu, diğer yanda G20 toplantıları yapılırken, dünyanın geleceği konusunda endişe taşıyan bir grup Türkiyeli iklim aktivisti olarak, geçmişteki örneklerinden de ilham alarak önemli bir karar vermiştik: Tarihin belki de en kritik iklim zirvesi olan COP21’den en sıcak haberleri ve analizleri fiziksel olarak Paris’te bulunamayan herkesle paylaşmak için ve her daim yoğun olan Türkiye gündemi içinde iklim krizinin hak ettiği yeri bulması için Paris İklim Postası isimli bir bülten çıkaracaktık. Biraz el yordamı, biraz acemilik ve çok miktarda gönüllü emek ile de bu ilk denememizde oldukça kalabalık bir kitleye ulaştık.

COP21 ile başlayan bu macera, bir sonraki sene, 7 – 18 Kasım tarihleri arasında Fas’ın Marakeş kentinde düzenlenen COP22’de de devam etti. Oradan da iklim zirvesi ile ilgili en güncel haberleri en hızlı bir şekilde iletmeye çalıştık; yorumlarımızı, izlenimlerimizi paylaştık. Hatta elimizden geldiğince oradan ara-ara canlı yayınlar bile gerçekleştirdik.

Şimdi yılın yine o vakti geldi: Bu sefer gündemimizde 6-17 Kasım tarihleri arasında Fiji dönem başkanlığında, ama Almanya’nın Bonn kentinde düzenlenecek olan COP23 var. Yine kalabalık sayılabilecek bir grup olarak doğrudan Bonn’dan haberler aktaracağız, izlenimlerimizi sizinle paylaşacağız.

Hem ülkemizde hem de dünyada kasırgalar, fırtınalar, ani yağmurlar, dolular ve seller ile iklim değişikliğinin etkilerini git gide daha yakından hissettiğimiz bir yılın ardından, ülkeler önümüzdeki iki hafta boyunca Bonn’da toplanacaklar. Paris Anlaşması’nın nasıl uygulanacağı ile ilgili ilkelerin konuşulacağı ve uzun vadeli küresel stratejinin belirleneceği bu toplantı hepimizin geleceğini yakından ilgilendiriyor. Geri dönüşü olmayan bir yola girmeden önce kapanmakta olan bir fırsat penceresini yakalamak için son şanslarımızdan biri. Bunu iyi kullanmamız gerekiyor.

Biz bu toplantıyı yakından takip ederken, siz de bizitakip edin, Bonn’dan habersiz kalmayın.

Sıfırıncı sayımızı okumak için: İklim Postası COP23 Sayı 0

Site Footer

Sliding Sidebar